Наръчник за художници 

Разказването на истории в картинки, или това което правим цял живот като художници, ни е познат и приятен процес. Редакторският колектив на “Дъга” е тук, за да напомни, че може да се прилагат любими художествени процеси и техники и в рисуването на комикси. В настоящия текст ще разкажем за стъпките, които ще улеснят работата по илюстрирането и редактирането на бъдещите комикс шедьоври.

Предварителен етап

На този етап трябва да се загрее за комикса със скициране на герои, предмети, фонове, сцени и всичко друго, което би помогнало в подготовката за последващото същинско рисуване на комикса.

Редакционни етапи

Thumbnails

Това е първият етап от създаването на комикс за “Дъга”. Целта на този етап е да се разкадрират със свободна ръка, панел по панел и една след друга всички страници на комикса. В тази зародишна фаза не се мисли толкова за детайли. Фокусът пада върху това как да се разкадрира историята по разказвателен и лесно четим начин. Героите все още са под формата на прости (stick) фигури, а панелите, в които се помещават – правоъгълничета, които подлежат на бързи и безболезнени реконфигурации, с цел подобряване на изказа. Още на този етап е хубаво да се разположат (грубо) и текстовите балони на всяка страница, за да се предвиди какво пространство ще заемат от даден панел. Полагането на текст в балоните все още не е задължително, но е препоръчително да се помисли колко и какъв текст ще трябва да побере всеки балон.

Технически съвет, който може да е от полза в тази фаза

Работи се във формата на “Дъга”, като се ползва PSD шаблонът ни за работен файл . За целите на Thumbnails фазата, може да се намали размерът на шаблона до 25% scale. Така, поради липсата на пиксели, ще се избегнат възможни разсейвания с рисуване на детайли в този ранен етап. Терминът Thumbnails за този тип драскулки цели рисунките да са толкова лесно разбираеми и лишени от разсейващи елементи, че дори да са в размер колкото нокът на палец, все пак да са четими и достатъчно разказвателни.

Скици

Този етап представлява доразработване на одобрените от художествените редактори thumbnails до скици за всяка страница на комикса. Ако в предната фаза работата е била с много опростени репрезентации на героите и сцените, то тук вече може по-уверено да се гради върху основата с по-конкретен и детайлно ориентиран поглед. Ако до момента героите и фоновете не са придобили достатъчно яснота чрез предварително скициране, то във фазата “Скици” на всяка страница може да се изследват допълнително елементите. Все още не е време за фаза “Туш”, така че има свобода да се търсят формите, позите, израженията, облеклата и всичко останало за героите, което ще направи рисуването им по-забавно и по-разказвателно за историята, в която се намират. В тази фаза е нужно и да се въведе текстът във всеки текстови балон, като самите те трябва да се разположат така, че да разказват историята по най-добрия и лесно следим начин. За текста се избягва размер под 7 pts (с леки вариации нагоре в размера, в зависимост от стила на шрифта), за да е сигурно, че текстът ще е четим както на екрана, така и в бъдещата печатна версия на комикса.

Ако в предната фаза е рисувано на 25% scale от PSD шаблона на “Дъга”, във фаза “Скици” може да се качи резолюцията двойно, на 50% от оригиналния размер на PSD шаблона.

Туш (Inking)

След като със скициране детайлно е изяснен всеки панел от всяка страница в комикса, идва приятният момент на полагане на туша. Технически това е първият момент от рисуването на комикса, в който се полагат четки, които бъдещите читатели ще видят с очите си. В класическия вариант на тази фаза се работи само с черно. Но, разбира се, ако сивите или цветни линии и ефекти се вписват в inking стила на комикса, може да се използват в туширането смело и умело! В тази фаза, без намесата на оцветяване, е нужно изображенията да се издигнат до максималния им потенциал, макар и да се виждат само в черно и бяло. Ако някоя сцена все още е прекалено объркана, оцветяването няма да ѝ помогне да „оживее“, така че е важно в тази фаза да се наблегне на по-детайлно рисуване. Тушът се полага с идеята, че комиксът трябва да изглежда естетичен, ясен и достатъчно разказвателен, дори и никога да не бъде оцветен. Важно от техническа гледна точка тук е, че трябва да се изясни източникът на светлина във всяка сцена, чрез полагането на сянката ѝ с туша. Ако стилът на комикса не предразполага полагането на черно или щрих за сянка, все пак тази фаза може да се ползва за маркиране (с Х-че, или мислено) засенчените зони във всяка сцена. Точното маркиране на сенките във фаза “Туш” ще помогне при последващото оцветяване на сцените, оставяйки “празни” (бели) петна, които да се запълнят с цвят и светлина във финалната фаза (оцветяване).

Технически съвет за canvas размерите в тази фаза

Понеже от тази фаза нататък се полагат четки, които ще се виждат в завършения комикс, трябва да се работи на минимум 100% scale от шаблона на “Дъга”. По преценка на художника може да се работи и на 150% или 200% размер, за да има работен файл на комикса с по-висока резолюция. На финала редакторският екип на “Дъга” ще изиска комикс в нашия формат (295 х 490 мм + 5 мм раздувка, 300 dpi). Но ако се работи на 200% scale (или 600 dpi), при последващото двойно смаляване на финала не само няма да се изгуби детайлност, а дори да се спечели такава. Може да се опитват различни варианти на някоя страница от комикса в различни размери и да се провери дали рисуване на 100%, 150% или 200% работят по-добре за детайлността на финалното изображение.

Оцветяване

Черешката на тортата, големият труд по създаване и редактиране на комикса, е към своя край. Обикновено фазата на оцветяване е най-леката откъм редакции, защото до този момент вече комикса е достатъчно познат за художника. Малко са и техническите спецификации, които ограничават на този етап, но е хубаво да се обърне внимание на няколко неща:

  • Рисуване в CMYK, от което следва, че най-наситената (saturated) част от цветното колело софтуерът за дигитално рисуване, е забранена зона. Принтерите нямат възможност да отпечатват цветовете в най-високата им наситеност, която се вижда на дигитален RGB екран, затова се избягва над 85% наситеност за всеки цвят. Целта е комиксът да изглежда минимум толкова добре в печатно издание, колкото и на екран.
  • Създаване на навика да се поглежда цветното изображение на greyscale редовно. Така, с приглушаването на цветовете, ще може да се види дали те работят добре един с друг тонално, под шума на наситеността им. Например, ако гледайки дадена сцена в пълен цвят, контрастът между два елемента е добър, може да се забележи при превключване в greyscale, че всъщност няма тонален контраст между тези два елемента, а само контраст в наситеността. Ако се търси силно отделяне между два цвята, например, за да разделите герой от фон, контрастът в наситеността им може да не е достатъчен и да е нужно и тонално да се откроят цветовете един от друг, за да се подсили още повече изпъкването на героя от фона.
  • Редовно завъртане по хоризонтала на страницата, която се оцветява. Така може да се прецени дали композицията работи наистина добре, или тежи повече в някоя посока, без да е забелязано преди. Понеже пишем отляво надясно, обикновено погледът ни приема за нормално това дадена композиция да “тежи” повече в дясно. Но, ако целта е сцената да е наистина балансирана, трябва да се следи дали и когато е завъртяна по хоризонтала е достатъчно балансирана

Технически изисквания

  • Използва се PSD шаблонът на “Дъга” за работен файл на комикс проекта. Той е в размер А4+ (295 х 490 мм), + 5мм. раздувка от всяка страна, CMYK, 300 DPI.
  • Трябва да се отдели специално внимание на легендата в шаблона и съответно всички елементи да са в допустимите граници за всяка страница (балони, текст, панели, раздувка).
  • Текстът в балоните да е с размер минимум 10 pts. Отделните букви в текста да не се допират една до друга. Текстовете се пазят editable (нерастеризирани) в работният файл.
  • Балоните и текстовете се пазят на отделни layer-и от картинките и се дорисуват картинките зад балоните.

Финални етапи

След като комиксът е вече оцветен и одобрен от художествените ни редактори, на пълния редакторски колектив на “Дъга” му остава най-сладката работа – да се прочете финалната версия на комикса, да станем първите официални фенове на най-новият шедьовър и да направим няколко неща:

  • Да преценим в кой том на “Дъга” ще е най-удачно да издадем комикса.
  • Ако решим, че комикса пасва на следващият том на “Дъга” да подготвим договор, с който ни
  • се предоставя правото да издадем комикса срещу договорени условия.
  • Да поздравим художника за страхотната работа и да планираме следващото ни взаимно
  • комикс приключение.

Изисквания за файловете

След финално одобрен комикс Техническият екип на “Дъга” ще изисква следните файлове:

  • PSD, в което:
    • Всяка страница от комикса е в отделна папка, именувани “page1”, “page2” и т.н.
    • Във всяка “page” папка картинната част от съответната страница е растеризирана (flat).
    • Балоните за всяка страница са nest-нати в подпапка “baloons”, и всеки от балоните е на отделен
      layer в папката.
    • Текстът за всяка страница се пази editable във файла, и е nest-нат в папка “texts”. Текстът за всеки отделен балон се пази на отделен text layer в папката.
  • Word файл с пълната транскрипция на текстовете от комикса.
  • Ако в комикса са използвани шрифтове, различни от предоставените от Техническият екип на “Дъга”, се изпращат като TTF или OTF файлове.

Изтегли: PSD файлове за художници.

Виж също: Наръчник за писатели